sobota, 27 września 2014

L jak lalka

W tym tygodniu rozmawialiśmy na temat zabawek. Każde dziecko przyniosło do szkoły swoją ulubioną zabawkę, porównywaliśmy zabawki sprzed lat z e współczesnymi, rozmawialiśmy o tym, że nie każda rzecz jest zabawką itp. Poznaliśmy również literkę "L". aby połączyć ze sobą te dwa tematy, dzieci, używając drewnianej łyżki, stworzyły własne lalki/kukiełki.








Polisensoryczna nauka pisania

Dzieci poznają literki kilkoma zmysłami jednocześnie. Nie tylko słyszą głoskę i widzą literę, ale również poznają ją poprzez "dotyk". Zanim zapiszemy literkę w zeszycie, uczymy się pisać na tacce z piaskiem. Ma to wiele zalet; można wielokrotnie powtarzać ćwiczenie zmazując i pisząc literę ponownie, pisanie w piasku jest dla dzieci atrakcyjniejsze niż tradycyjne ćwiczenia kaligraficzne, dziecko "zżywa się" z literą, powtarzając jej kształt kilka razy.



Głoskujemy, sylabizujemy

Wykorzystując pamiątki z wakacji (muszelki) oraz dary jesieni (kasztany), dzieci układają modele głoskowe oraz sylabowe i uczą się dzielić wyrazy na głoski oraz sylaby.
Muszelki symbolizowały w naszej zabawie głoski, a kasztany sylaby.



niedziela, 21 września 2014

Literka A

Zaczynamy tworzyć "Album liter". Zaszczytną pierwszą stronę zajmie literka A.




"Plastusiowy pamiętnik"

Jesteśmy w trakcie czytania pierwszej lektury. To "Plastusiowy pamiętnik". Dzieci stworzyły nawet swoje własne figurki Plastusia.


Oglądamy i tworzymy znaki.



Geometria

W dalszym ciągu "rozgryzamy" geometrię.

Między innymi bawimy się w geometryczną ciuciubabkę, tzn. odgadujemy figury poprzez dotyk.


Tworzymy też "żywy" geoplan - dzieci ustawiają się samodzielnie w taki sposób, aby za pomocą gumy do skakania utworzyć wybraną figurę geometryczną.


   

sobota, 13 września 2014

Lekcja muzyki

Zapraszam dzieci na lekcję muzyki. Proszę kliknąć TUTAJ,  aby zobaczyć, na jakich instrumentach gra uliczna orkiestra.

Zgadujemy - odejmujemy

W piątek dzieci bawiły się w parach w "zgadywanki odejmowanki". Każda grupa otrzymała 10 muszelek; jedno z dzieci chowało do muszelki do obu dłoni, następnie prezentowało, ile muszelek znajduje się w dłoni prawej. Zadaniem kolegi lub koleżanki z pary było odgadnięcie ile muszelek pozostało w lewej dłoni.



Oswajamy geometrię

Bawimy się, ucząc się matematyki i geometrii. Najpierw dzieci klasyfikowały figury na zbiory ze względu na kształty oraz kolor. Następnie określały, który zbiór zawiera najmniej elementów, a który najwięcej.


Kiedy już uporaliśmy się z dzieleniem na zbiory, dzieci w parach lub samodzielnie przystąpiły do tworzenia obrazków z figur geometrycznych według własnego pomysłu.









Koncert

W ubiegłą środę mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole nauczycieli ze Szkoły Muzycznej Yamaha. Dzieci wysłuchały koncertu, a także brały udział w konkursach i zagadkach muzycznych, w których nagrodą była możliwość zagrania na perkusji lub keyboardzie.




Mój herb

W ubiegłym tygodniu dzieci mówiły dużo o sobie; każdy narysował swój herb, na którym przedstawił ulubioną zabawkę, warzywo lub owoc oraz ulubione zwierzę. Po skończonej pracy dzieci prezentowały na forum klasy swoje herby.


Nasze zainteresowania

Dzieci w klasie podzieliły się na kilka grup, w zależności od zainteresowań. Okazało się, że mamy tutaj przyjaciół zwierząt, miłośników podróży, komputerowców oraz sportowców. Następnie dzieci wykonały autoportrety.

  
 




Na dobry początek...

... dzieci własnoręcznie podpisały klasowy kodeks.